Search Backing miles header
The Miles Playhouse

Past Teen Film Festival Winners

2013 

1st Place - Best of the Fest - "CHEMISTRY" - by Koreen Odiney
1st Place - Best Live Action - "THE PAINTED GIRL" - by Ben Kadie
2nd Place - Live Action, Audience Choice Saturday - "OPUS" - by Stephen Boyer
Eco Film Award: "BRIGHTENING LIVES" by Katrina Kinder

1st Place - Best Documentary - "THE DOGMATIC" by Lance Oppenheim
1st Place - Best Animation - "H.B" - by Tiverton Students - England
1st Place - Best Music Video / Exp. - "YOU & ME" by Amanda Reiter

Audience Choice Saturday - "OPUS" by Stephen Boyer
Audience Choice Sunday - "THE SIM and RAY SHOW" by Freddy MacDonald

Ms. Odiney, the overall winner for her film "CHEMISTRY" will receive a full scholarship to the Relativity School of Film, Media and the Performing Arts 3 week summer camp. Mr. Kadie, Mr. Boyer and Ms. Kinder will be receiving 1/2 scholarships.  


 

2012

1st Place - Best of the Fest, 1st Place - Best Live Action: Assumption by Alfie Barker

2nd Place - Best of the Fest, Best Experimental/Music Video: We Used to Wait by Tanner Merrill

2nd Place - Best Live Action: Open Your Mouth for the Mute by Daniel Hughes

Best Documentary: Reconciliation by Lance Oppenheim

Best Animation: Any Thoughts? by Evan Berger

Audience Choice Award - Saturday Matinee: Ushanka by David Fritsch

Audience Choice Award - Saturday Night, Santa Monica Budding Filmmaker Award: Survival of the Fittest by Milo Poon-Fear (Santa Monica High School)

Audience Choice Award - Sunday Afternoon: A Silver Lining by Noble Gray & Quinn Hellerman

Eco Film Award: Recycle by Sonia Matsumoto & Celia La Cara

Experimental/Music Video, Honorable Mention: Sarah Devlin for "Every Bone"


2011

1st Place - Best of the Fest, Best Experimental/Music Video: Paris is Burning, Carolina Vazquez

 

 

2nd Place - Best of the Fest, Best Animation: Bubble, Caleb Jaffe

Best Live Action: Just a Thought, Colton Stock & Joseph Targos  

Best Documentary: Scotty’s Lantern, Samuel Bruce & Genevieve Ward

Santa Monica Budding Filmmaker: Mercy, Myles Blackwell

Audience Choice Award, Saturday: Coin, Blake Simon

Audience Choice Award, Sunday: Dinner Time, Lisa Parker


2010

1st Place - Best of the Fest, Best Live Action, Sunday Audience Choice: Batman Starts, Harry Keenan & Max Groel

2nd Place - Best of the Fest: Best Experimental/Music Video: Chicken Little, Richard Mattox 

1st Place - Best Documentary: No Pity, Drew Morton Goldsmith   2nd Place - Best Documentary: Enza and Thom, Jesse Bostick

1st Place - Best Animation: Evolution of Scissors, Sergei Acuna

Santa Monica Budding Filmmaker Award: Tap and Going Up Crazy, Nicole Andrews

Audience Choice Award, Saturday: First Time, Adam Morina


2009

1st Place - Best of the Fest, 1st Place - Best Documentary: I Ain’t Leavin’, Bay Area Youth Digital Filmmakers 

2nd Place - Best of the Fest, 1st Place - Animation: Squabble, Evan Berger

2nd Place - Best Documentary: Meet the Tindells, Jessica Deutchman

1st Place - Live Action: The Pool, J. David Ruby

2nd Place - Live Action: Imagination, Mackenzie Evans

2nd Place - Animation: Frank and Geraldine Take on the Machine, Zoe Malecki

Santa Monica Budding Filmmaker: Yoshidori, Ayana Cheadle

Audience Choice, Saturday: It’s Not There…?, Quinn Hellerman

Audience Choice, Sunday: A Day in the Life, Jordan Howard


2008

1st Place - Best of the Fest: Keeping Time, Graham Raubvogel  

2nd Place - Best of the Fest, Best Animation: Yattsuke Shigoto, Sabrina Catugno

Best Documentary: Intersecting Lives, Yenizel Duran, Jessica Mendez, & Irene Rodriguez

Best Music Video: And He Gets the Girl, Antoine Bandele

Santa Monica Budding Filmmaker: Road to Eternal Dreaming, Adrian Villasenor

Audience Choice, Saturday: Rolling Love, Gabe Benjamin

Audience Choice, Sunday: Remembrance, Kyle Padilla


2007

1st Place - Best of the Fest, Best Documentary: Tracking to Nowhere, Josh Miller & Matt Goalan

2nd Place - Best of the Fest, Audience Choice, 1st Place, Sunday: Frank and Geraldine Visit the Louvre, Zoe Malecki

3rd Place - Best of the Fest, Audience Choice, 1st Place, Saturday: The Art of Michael, Lindsey Van Horn

Santa Monica Budding Filmmaker, Audience Choice, 2nd Place, Saturday: Remnants of Vietnam, Marina Magallanes & Brenda Morales

Audience Choice, 1st Place, Sunday: How Many? How Much?, Luka Densmore


2006

1st Place - Live Action, Audience Choice: Semi-Formal, Sam Alper & Josh Margolin

2nd Place - Live Action: The Road Not Taken, Scott Roth

1st Place – Animation: Envious Heart, Carolyn Chrisman

2nd Place – Animation: Frank and Geraldine Lost at Sea, Zoe Malecki

 

City of Santa Monica © 2017

1130 Lincoln Blvd, Santa Monica, CA 90403 | p: 310.458.8634 | smarts@smgov.net
The Miles Memorial Playhouse is managed by Santa Monica Cultural Affairs.