Commissions and Councils, 1915 - present

Commissioners - 1915 to 1945


12/07/1915
Samuel L. Berkley, Public Safety, 4 years
William H. Carter, Public Works, 2 years
Maxwell K. Barretto, Finance, 2 years


12/04/1917
William H. Carter, Public Works, 4 years
Frank J. Townsend, Finance, 4 years
(Samuel L. Berkley, Public Safety)


12/02/1919
Samuel L. Berkley, Public Safety, 4 years
(William H. Carter, Public Works)
(Frank J. Townsend, Finance)

12/06/1921
William H. Carter, Public Works, 4 years
Frank A. Helton, Finance, 4 years
(Samuel L. Berkeley, Public Safety)

12/04/1923
John C. Steele, Public Safety, 4 years
John A. Morton, Public Works
(To fill W. Carter's unexpired term to 12/25)
(Frank A. Helton, Finance)

12/01/1925
John A. Morton, Public Works, 4 years
Frank A. Helton, Finance, 4 years
(John C. Steele, Public Safety)

08/11/1926 (SPECIAL)
Herman Michel, Public Safety
(To fill J. Steele's unexpired term to 12/27)

12/06/1927
Herman Michel, Public Safety, 4 years
(John A. Morton, Public Works)
(Frank A. Helton, Finance)

12/03/1929
John A. Morton, Public Works, 4 years
Frank A. Helto, Finance, 4 years
(Herman Michel, Public Works)

12/01/1931
William H. Carter, Public Safety, 4 years
(John A. Morton, Public Works)
(Frank A. Helton, Finance)

12/04/1933
Hal Clark Sanborn, Public Works, 4 years
Theodore D. Plumer, Finance, 4 years
(William H. Carter, Public Safety)

12/03/1935
William H. Carter, Public Safety, 4 years
(Theodore D. Plumer, Finance)
(Hal Clark Sanborn, Public Works)

01/27/36 (SPECIAL)
William W. Milliken, Public Works
(To fill H. Sanborn's unexpired term to 12/37

05/19/1936 (SPECIAL)
Edmond S. Gillette, Public Safety
(to fill W. Carter's unexpired term to 12/39)

12/07/1937
W. W. Milliken, Public Works, 4 years
Theodore D. Plumber, Finance, 4 years
(Edmond S. Gillette, Public Safety)

12/05/1939
Dwight C. Freeman, Finance
(To fill T. Plumer's unexpired term to 12/41)
Claude C. Crawford, Public Safety, 4 years
(W. W. Milliken, Public Works)

12/02/1941
William W. Milliken, Public Works, 4 years
Dwight C. Freeman, Finance, 4 years
(Claude C. Crawford, Public Safety)

04/14/1942
Leonard J. Murray, Public Safety
(To fill C. Crawford's unexpired term to 12/43)

12/07/1943
Leonard J. Murray, Public Safety, 4 years (Died 8/31/45)
(Dwight C. Freeman, Finance)
William W. Milliken, Public Works)

12/04/1945
Ray Schafer, Public Safety
(To fill L. Murray's unexpired term to 12/47)



 

NOTE:
On 11/05/46, a new City Charter was adopted with a Council-Manager form of Government, and seven Councilmembers.  Elections to be held in March, with the first election on March 18, 1947.
 

CITY COUNCILS - 1947 to present


 

03/18/1947
Mark T. Gates, Mayor
Ben A. Barnard
Jack J. Guercio
H. George Markworth (resigned 08/48)
George A. Neilson
J. Lee Schimmer, Jr., Mayor Pro Tem
Edwin Talmage

 

04/12/1949
Mark T. Gates, Mayor
Ben A. Barnard
Dr. Cecil S. Dickinson
Jack J. Guercio
Russell K. Hart
Thomas M McCarthy
George A. Neilson, Mayor Pro Tem

 

04/10/1951
Russell K. Hart, Mayor
Ben A. Barnard, Mayor Pro Tem
Thomas M. McCarthy
James L. Grubbs
Jack J. Guercio
Thomas J. McDermott
Dr. Louis E. Mahoney

 

04/14/1953
Thomas J. McDermott, Mayor
Ben A. Barnard
James L. Grubbs
Jack J. Guercio
Dr. Louis E. Mahoney, Mayor Pro Tem
Thomas M. McCarthy
Wellman B. Mills

 

04/12/1955
Ben A. Barnard, Mayor
Jack J. Guercio
Russell K. Hart, Mayor Pro Tem
Rev. Fred M. Judson
Thomas M. McCarthy
Wellman B. Mills
Rex H. Minter

 

04/09/1957
Mrs. Alys M. Drobnick
Ralph S. Frantz, Mayor Pro Tem
Rev. Fred M. Judson
Wellman B. Mills
Rex H. Minter
William G. Thornbury
Russell K. Hart, Mayor

 

04/14/1959
Ben A. Barnard, Mayor (died 7/12/60)
Ralph S. Frantz
Mrs. Alys M. Drobnick
Thomas McCarthy
Wellman B. Mills (Mayor from 7/60 to 4/61)
Rex H. Minter, Mayor Pro Tem
William C. Thornbury

 

07/01/1960 (SPECIAL)
John M. Bohn
(To fill Ben Barnard's unexpired term to 4/63)

 

04/11/1961
Thomas M. McCarthy, Mayor until 2/63
Rex H. Minter, Mayor Pro Tem
Samuel C. Brown, Mayor 2/63 to 4/63
Martin Goodfriend
Howard B. Hamilton
John M. Bohn (appointed 5/8/62 to replace Thornsbury)
Mrs. Clo Hoover (to fill B. Barnard's remaining term to 4/63)
William G. Thornsbury (resigned 4/24/62)

 

04/09/1963
Rex H. Minter, Mayor
Mrs. Clo Hoover, Mayor Pro Tem
Samuel Brown (resigned 4/16/63)
John M. Bohn
Martin Goodfriend
Herbert A. Spurgin
Howard B. Hamilton (died 12/24/64 - vacancy not filled)
Kenneth B. Wamsley (to fill Samuel Brown's unexpired term to 4/65)

 

04/13/1965
Rex H. Minter, Mayor
Herbert A. Spurgin, Mayor Pro Tem
Wendell Corey
Mrs. Clo Hoover
James B. Reidy, Jr.
Royal M. Sorensen
Kenneth B. Wamsley

 

04/11/1967
Herbert A. Spurgin, Mayor
Anthony L. Ditury
Clo Hoover
James G. Reidy, Jr.
Royal M. Sorensen
Kenneth B. Wamsley, Mayor Pro Tem
Wendell Corey (died 11/8/1968)
Virgil B. Kingsley (appointed 11/26/68)

 

04/08/1969
Herbert A. Spurgin, Mayor
Anthony L. Ditury
Virgil Kingsley
John W. McCloskey
James B. Reidy, Jr.
Kenneth B. Wamsley, Mayor Pro Tem (6/70 to 4/71)
Clo Hoover, Mayor Pro Tem (4/15 to 6/70)

 

04/10/1970 (SPECIAL)
Kenneth B. Wamsley (died 6/24/70)
Lowell T. Patton (appointed 7/14/70)

 

04/13/1971
Virgil Kingsley, Mayor (resigned 4/26/71)
Anthony L. Ditury, Mayor
Robert Gabriel
Clo Hoover
John W. McCloskey
James B. Reidy, Jr.
Nathaniel Trives
Arthur L. Rinck (appointed 5/18/71)

 

04/10/1973
Anthony L. Ditury, Mayor (died 10/2/73)
Clo Hoover, Mayor
John W. McCloskey
Donna O. Swink
Nathaniel Trives, Mayor Pro Tem
Pieter van den Steenhoven
Fred M. Judson
Hilliard Lawson (appointed 11/9/73)

 

04/08/1975
Nathaniel Trives, Mayor
Donna O. Swink, Mayor Pro Tem
Seymour A. Cohen
Fred M. Judson
John W. McCloskey
Christine Reed
Pieter van den Steenhoven

 

04/12/1977
Donna O'Brien, Swink, Mayor
Seymour A. Cohen, Mayor Pro Tem
Christine E. Reed
John J. Bambrick
Perry Scott
Nathaniel Trives
Pieter van den Steenhoven

 

04/10/1979
Peter van den Steenhoven, Mayor (died 8/8/80)
John J. Bambrick, Mayor (as of 11/13/79)
Christine Reed
Donna O'Brien Swink (resigned 9/11/79)
Perry Scott
Ruth Yannatta Goldway, Mayor Pro Tem (11/79 to 4/81)
William H. Jennings

 

11/06/1979 (SPECIAL)
Cheryl D. Rhoden (to fill unexpired term to 4/81)

 

04/14/1981
Ruth Yannatta Goldway, Mayor
Christine E. Reed, Mayor Pro Tem
William H. Jennings
Ken Edwards, Mayor Pro Tem
James P. Conn
Delores M. Press
Dennis Zane

 

04/12/1983
Ken Edwards, Mayor
Christine E. Reed
William H. Jennings
James P. Conn
Delores M. Press, Mayor Pro Tem
Dennis Zane
David G. Epstein

 

06/05/1984
Charter Amendment changed election day from April in odd- numbered years to November in even-numbered years

 

11/06/1984
Ken Edwards (died 8/17/85)
Herb Katz
Christine E. Reed, Mayor
William H. Jennings, Mayor Pro Tem
Dennis Zane
David Epstein
Alan S. Katz (appointed 10/15/85 to complete Edwards' term)
James P. Conn

 

11/04/1986
James P. Conn, Mayor
Christine E. Reed
William H. Jennings
Dennis Zane
Alan S. Katz
David Finkel
Herb Katz, Mayor Pro Tem

 

11/08/1988
Christine E. Reed
William H. Jennings
Dennis Zane, Mayor
David Finkel, Mayor Pro Tem
Judy Abdo
Ken Genser
Herb Katz

11/06/1990
Judy Abdo - Mayor (1990-1991), Mayor Pro Tem (1991-1992)
Ken Genser, Mayor (1991-1992), Mayor Pro Tem (1990-1991)
Robert T. Holbrook
Kelly Olsen
Antonio Vasquez
Dennis Zane
Herb Katz

 

11/03/92
Judy Abdo, Mayor
Ken Genser
Robert T. Holbrook
Kelly Olsen
Antonio Vasquez
Paul Rosensetein
Asha Greenberg

 

11/08/94
Judy Abdo
Ken Genser
Robert Holbrook
Paul Rosenstein, Mayor
Asha Greenberg, Mayor Pro Tem
Ruth Ebner
Pam O'Connor

 

11/05/1996
Ken Genser
Robert Holbrook, Mayor (1997-1998), Mayor Pro Tem (1996-1997)
Asha Greenberg
Ruth Ebner
Michael Feinstein
Paul Rosenstein
Pam O'Connor, Mayor (1996-1997), Mayor Pro Tem (1997-1998)

 

11/03/1998
Ken Genser (Mayor 12/99-12/00) Mayor Pro Tem (12/98-12/99)
Robert Holbrook
Asha Greenberg (resigned 9/25/98)
Pam O'Connor, Mayor (12/98-12/99), Mayor Pro Tem 12/99-12/2000)
Michael Feinstein
Kevin McKeown
Paul Rosenstein

04/24-25/1999 (SPECIAL)
Richard Bloom
(To fill Greenberg's unexpired term to 11/2000)

 

11/07/2000
Ken Genser
Robert Holbrook
Richard Bloom, Mayor Pro Tem (1/2000-12/2001)
Pam O'Connor
Michael Feinstein, Mayor
Kevin McKeown (Mayor Pro Tem 12/2001-12/2002)
Herb Katz

 

11/05/2002
Ken Genser
Robert T. Holbrook
Richard Bloom, Mayor
Pam O'Connor
Michael Feinstein
Kevin McKeown, Mayor Pro Tem
Herb Katz

 

11/02/2004
Pamela O’Connor, Mayor (12/2004 - 12/2005)
Herb Katz, Mayor Pro Tem (12/2004 - 12/2005)
Ken Genser
Robert Holbrook, Mayor (12/2005 - 12/2006)
Richard Bloom
Kevin McKeown
Bobby Shriver, Mayor Pro Tem (12/2005 - 12/2006)

 

11/07/2006
Robert T. Holbrook
Bobby Shriver
Ken Genser
Pamela O'Connor
Richard Bloom, Mayor (12/2006 - 12/2007) Mayor Pro Tem (12/2007 - 12/2008)
Kevin McKeown
Herb Katz, Mayor Pro Tem (12/2006-12/2007, Mayor (12/2007 - 12/2008)

 

11/04/2008

Robert T. Holbrook
Bobby Shriver
Ken Genser (died January 9, 2010)
Terry O'Day (appointed February 23, 2010 to complete Genser's unexpired term)
Pamela O'Connor
Richard Bloom
Kevin McKeown
Herb Katz (died January 7, 2009)
Gleam Davis (appointed February 24, 2009 to complete Katz's unexpired term) 

 

11/02/2010

Richard Bloom, Mayor (12/2010-12/2012)
Gleam Davis, Mayor Pro Tempore (12/2010-12/2012) (elected to complete a partial term through 11/2012)
Terry O'Day (elected to complete a partial term through 11/2012)
Pam O'Connor
Kevin McKeown
Bobby Shriver
Robert T. Holbrook




Last updated: 1/7/2011
City of Santa Monica © 2014

1685 Main St., Santa Monica, CA 90401 · (310) 458-8411 · TTY (310) 917-6626